Fotografia

Reportaż z pielgrzymki w Kalwarii Pacławskiej

W odległą sobotę, 6go października 2018 miałam okazję wykonać reportaż fotograficzny z pielgrzymki podkarpackich leśników należących do Dyrekcji LP w Krośnie oraz wiernych do kapliczki w Pacławiu, miejscowości odległej o 300m od granicy z Ukrainą. Niestety zdrowie nie do końca mi dopisało, żeby dodać ten post na czas, ale mam nadzieję, że to nie będzie jakoś znacznie przeszkadzać w przeglądnięciu tych kilku fotografii. Zaczynamy :)


Jako, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie miała swoje 40-lecie powstania rocznica ta zbiegła się idealnie z uroczystym przeniesieniem figury Matki Bożej Fatimskiej do odnowionej kapliczki. Leśnicy przekazali klasztorowi symboliczne dary, w zamian za opiekę nad ich stowarzyszeniem. W trakcie dziesiątek lat, od kiedy Sowieci w trakcie II Wojny Światowej rozstrzelali miejsce kultu, była ona w całkowitej ruinie. Opuściła ona Polskę ze względu na zmianę granic terytorialnych. Ponieważ kapliczka była niedostępna dla wiernych została zaniedbana. Jedna z historii wypowiadana przez gwardiana klasztoru w Kalwarii Pacławskiej mówi, że wraz z młodymi pielgrzymami postanowili, że podczas jednej z procesji do zniszczonej kapliczki MB Fatimskiej, każdy młody przyniesie ze sobą kamień, co miało symbolizować a jednocześnie fizycznie odnowiło kapliczkę. Okazało się, że jest ich zdecydowanie za mało, ale podczas remontu w sanktuarium zostały wybrane kamienie z placu znajdującego się przed świątynią. Po złożeniu figury w kapliczce przedstawiciele Nadleśnictwa Bircza i Krasiczyn posadzili dwa dęby, które z kolei pochodziły od najstarszego dębu szypułkowego w Polsce - Dębu Chrobry. 

Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w takim spotkaniu, odpocząć psychicznie przy tak pięknych widokach i sprzyjającej pogodzie oraz świetnemu gronu Nadleśnictwa Bircza i Krasiczyn. Tematyka lasów i drewna jest mi raczej bliska dlatego tym bardziej jestem zadowolona. 

Bardzo tylko żałuję, że w trakcie tej wyprawy zgubiłam swój najukochańszy obiektyw, który miałam już 6 lat. To właśnie z tego powodu nic tutaj nowego nie widujecie od półtorej miesiąca - proszę tylko o cierpliwość kochani :) 

 

Historia kapliczki opracowana na podstawie artykułu:

https://nowiny24.pl/poswiecili-kapliczke-kolo-paclawia-300-m-od-granicy-z-ukraina-przez-kilkadziesiat-lat-byla-niedostepna-dla-wiernych-zdjecia/ar/13558373 

Moje zdjęcia znajdziecie także tutaj : RDLP w Krośnie o procesji

Życzę Wam wszystkim pięknego weekendu i korzystania z tej cudownej pogody, dawno nie było tak ciepłego i słonecznego października :)

Cium!

 

Skomentuj

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Polityka prywatności