Fotografia

Skąd czerpać pomysły na zdjęcia?

Znajoma Ci jest pustka, pt. „zrobię zdjęcie, tylko nie wiem czego”. ?Jeśli masz szczęście - czasami pierwsza pojawi się inspiracja i natchnienie. Jeżeli towarzyszy ci pech - zwyczajnie nie wiadomo co dalej. W tym wpisie podsunę kilka swoich metod na przemyślane zdjęcie, dla tych którzy wolą mieć wszystko pod kontrolą. Zapraszam!


1. Lokalizacja i pora dnia

Przeważnie zaczynam od doboru lokalizacji. Najważniejsza kwestia ze względów praktycznych to decyzja czy sesja ma się odbyć w plenerze czy też w pomieszczeniu. Charakter wnętrza decyduje o motywie sesji. Wszyscy kiedyś widzieliśmy zdjęcia wystrojonej w sukienkę „weselną” dziewczyny na tle starej, obskurnej cegielni. Albo lepiej – na torach. Lokalizacja i pora dnia także rządzą się warunkami oświetleniowymi. Trzeba się liczyć z tym, że popołudniowe słońce w plenerze nada barwę ciepłą fotografii, a szarówka po zachodzie zagwarantuje nam niebieską barwę. W południe światło jest ostre, co nie sprzyja, np. zdjęciom portretowym gdy zależy nam na delikatnych ujęciach. Osobiście jestem fanką mglistego poranka oraz ciepłego zachodu słońca.

Kilka pomysłów na lokalizację:

- plener naturalny: park, las, ogród, działka, klif, morze, jezioro, wodospad, łąka lub pole w porze wiosenno-letniej: maki, rumianek, rzepak (nie zrażajcie się, czasami to wygląda naprawdę świetnie), słoneczniki, zboże,

- plener miejski: starówka i kamieniczki – klimat tradycyjny; nowomiejskie budynki, wieżowce – klimat nowoczesny; wesołe miasteczko i światła neonów oraz lampek

- wnętrza: restauracja, kawiarnia, własne mieszkanie lub dom,  zamek/pałac,  szklarnia, sklep, muzeum, opuszczone budynki, palmiarnia, ZOO, miejsca charakterystyczne dla danego miasta

TIP: kiedy jedziesz w podróż wpisz w Pinterest'a frazę, np. „Paris Photo Locations”. Oprócz tego kiedy masz na oku dany obiekt wpisz sobie w wyszukiwarce lokalizacji na Instagramie dane miejsce i z pewnością odkryjesz mnóstwo pomysłów na to jak zrobić naprawdę korzystne zdjęcie.

 

2. Pora roku

Często osoby zgłaszające się na sesję piszą „chciałabym prawdziwą jesienną sesję”, „możemy się umówić na kwiatowe, wiosenne zdjęcia?”. Pora roku sprzyja pomysłom i rządzi się swoimi prawami. Drzewa kwitnące jedynie w kwietniu trzeba odpowiednio wykorzystać. Moim pechem było zawsze przegapienie najpiękniejszego drzewa jakim jest kwitnąca magnolia. Wreszcie złą passę udało się zakończyć w 2018 roku.

Kilka dobrych lat temu miałam za sobą sesje z użyciem wszelkich kombinacji i wymyślania scenerii, przez które moje modelki marzły. Uważam, że zdjęcie na 3 minuty kurtki i zrobienia zdjęcia w ciepłym swetrze o grubym splocie jest już granicą – nie katujcie się w paradowaniu w bluzeczce na ramiączkach po śnieżystej polanie w temperaturze -5 stopni Celsjusza. Takie ujęcie jest już przerysowane, nie wywołuje emocji innych od współczucia. No chyba, że komentarze cioć i wujków na Facebook'u brzmiących: „chyba trochę zmarzłaś” nam nie przeszkadzają. Naturalne ujęcia w stylizacji dostosowanej do pory roku nie wywołują sprzecznych emocji.

 

3. Kolorystyka i kontrast

Warto pamiętać o tym, że zdjęcia przykuwają oko kiedy kolory w nich użyte są ze sobą kontrastowe. Dlatego śmiało można się bawić tym i przywołać jedną z zasad, przykładowo: jesienny park i tło w kolorach ciepłego pomarańczu, brązu i beżu dostosować do stylizacji, czyli wybrać chociażby butelkowo zielony sweter albo chabrowy płaszcz.

Kolejną możliwością jest ustalenie, że cała kolorystyka będzie w danej grupie barw, np. odcieni pastelowych.

4. Tematyka

Motywy znacznie ułatwiają dostosowanie „całej reszty” w zdjęciu. Kilka przykładów motywów, którymi można się sugerować to:

- styl i wygląd osób publicznych: Julia Roberts, Marylin Monroe, Audrey Hepburn, Adele

- rodzinny: para, narzeczeńcy, para młoda, dzieci, rodzina, małżeństwo, rodzeństwo

- przedmiotów: aparat fotograficzny, kawa, posiłek

- zwierzęce: koty, psy, jelenie, kury

- okolicznościowe: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Walentynki, urodziny, ślub 

- okresu w przeszłości: lata 60/70/80/90, czasy międzywojenne

- w stylistyce epoki: starożytność, średniowiecze, renesans, barok, romantyzm

- roślinny: drzewa, kwiaty

- typu zdjęcia: sportowy, fashion, beauty, akt, portret wizerunkowy

 

5. Pobudzanie kreatywności

Nie ma lepszego sposobu na robienie lepszych zdjęć niż próbowanie nowych rozwiązań. Spontaniczne zdjęcia wychodzą najlepiej – czy się z tym zgadzam? Nie. Spontaniczne zdjęcia wychodzą dobrze po latach pracy nad swoim refleksem, świadomości trybu manualnego w aparacie i wielu innych czynników. Człowiek cały czas się uczy ich robienia – co oczywiście gwarantuje nam poczucie samozadowolenia i wręcz takiej małej dumy. Zdjęcia planowane pomagają nam osiągnąć zamierzony cel. W końcu nic nie wyklucza pracy nad obiema formami ich wykonywania.

Jeśli chodzi o kreatywność polecam branie udziału w różnych wyzwaniach fotograficznych. Odpowiednie grupy fotograficzne, m.in. Kobieca FotoSZKOŁA Dominiki Dzikowskiej organizuje tematyczne dni tygodnia, gdzie podopieczne próbują swoich sił w fotografii i otrzymują feedback od bardziej doświadczonych osób. Polecam też blogi Wildrocks i Ola Poems. Są wspaniałe! Moimi ulubionymi fotografikami są też Tim Walker i Annie Leibovitz. Znalezienie swoich idoli ułatwia podążanie właściwą dla nas drogą.

Rysowanie pomysłów to była niegdyś moja ulubiona metoda, bo pozwalała usestymatyzować to co miałam w głowie i znacznie ograniczała czas wykonywania zdjęć, było po prostu mniej odpadu : ) Polecam!                   

To tyle na dzisiaj z moich osobistych przeżyć dotyczących pomysłów na zdjęcia, ale myślę że jeszcze nie raz pojawi się tutaj podobny post : )

 

Cium!

 

Skomentuj

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Polityka prywatności